INFORMACJE
ATRAKCJE MAJORKI
CIEKAWE MIEJSCA

Palma de Mallorca

Katedra

Katedra La Seu. Ukryta wśród rezydencji i wysokich kamienic, nie wydaje się aż tak ogromna (6,6 tys. m kw.!), ale w środku - zapiera dech. Budowano ją od XIV do XVI w. Kastylijski gotyk. Z siedmiu witrażowych rozet ta największa, nad ołtarzem głównym, ma aż 90 m kw. Wspaniale jest zwłaszcza podczas mszy, gdy ołtarz oświetlają dziesiątki świec i lampionów na wiszącej metalowej konstrukcji w kształcie olbrzymiej korony cierniowej. To projekt Antonio Gaudiego. On również stworzył ceramiczną mozaikę w prezbiterium, mosiężne balustrady przed ołtarzem i oplatające kolumny kandelabry z kutego żelaza.Lewa nawa przylega do sąsiednich domów, a prawa niemal dochodzi do morza. Kiedyś fale oblewały mury katedry, teraz oddziela je solidna grobla i sztuczne jezioro otoczone palmami.

katedrai Museu de Lla catedral

Parter dzwonnicy i dwa przyległe doń kapitularze zamieniono w Museu de la Catedral, mieszczące eklektyczną kolekcję skarbów sztuki sakralnej. W pierwszej sali najcenniejszym eksponatem jest pochodząca z końca XVI w. nadzwyczaj delikatna monstrancja z pozłacanego srebra, przechowywana w szklanej gablocie widocznej pośrodku. Druga sala jest poświęcona głównie gotyckim dziełom szkoły majorkińskich prymitywistów, którzy działali na wyspie w XIV i XV w., malując naiwne obrazy religijne o śmiałych kolorach i jakby komiksowej kresce. W muzeum wystawiono prace dwóch czołowych XIV-wiecznych przedstawicieli szkoły - tak zwanego Mistrza Przywilejów , którego upodobanie do drobiazgowych detali i ciepłych barw zdradza wpływ sztuki włoskiej.

Stare miasto

Przypominający arabską medynę labirynt uliczek na tyłach katedry to centrum starówki, która ciągnie się na północ po Placa Cort, a na wschód do Avinguda Gabriel Alomar i Villalonga.

Zaniedbane i niszczejące przez długie lata, jest dziś odnawiane na wielką skalę i ogromnym nakładem kosztów, tak więc powoli odzyskuje dawny czar. O uroku tego miejsca decyduje jego ogólny wygląd - wąskimi uliczkami i zaułkami można spacerować długie godziny, wałęsając się po placach, gapiąc na renesansowe rezydencje i napawając widokiem imponujących barokowych i gotyckich kościołów.